To Twoje miejsce

Schronisko Głodówka

O nas

Kiedy autobus w kierunku Morskiego Oka, minąwszy Bukowinę, wjeżdża na wystawioną ku południowi polanę, podróżnego poraża roztaczający się stąd widok. Ponad wierzchołkami strzelistych świerków rysują się szarozielone podnóża gór, wyżej wyrastają z nich strome zbocza skalne porośnięte łanami kosodrzewin, zaś hen, w górze, z sinej mgiełki wystają wierzchołki najwyższych tatrzańskich szczytów. Urodę i majestat Wysokich Tatr podkreślają smugi śniegu, bielejące w urwistych żlebach i na skalnych gzymsach.

To właśnie jest Głodówka – polana z najwspanialszą panoramą Tatr. Kieżmarski, Lodowy, Gerlach, Ganek, Wysoka, Rysy, Mięguszowiecki – to wszystko stąd widać, to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wyobraźnię poruszają skalne urwiska, czarne granitowe zerwy i seledynowe upłazki, pamięć przywołuje literackie opisy niegdysiejszych zmagań taternickich i heroicznych akcji ratunkowych, zwycięstw i porażek w niesamowitej scenerii Wysokich Tatr.

Schronisko znajduje się na Polanie Głodówka na południowym stoku Cyrhli, skąd rozciąga się przepiękny widok na 45-cio kilometrową panoramę Tatr. „Głodówka” jest doskonałym punktem wyjścia w polskie i słowackie Tatry Wysokie, bazą dla turystów uprawiających wędrówkę wysokogórską i wspinaczkę. Teren ośrodka jest ogrodzony, częściowo zalesiony

Do dyspozycji naszych gości jest 90 miejsc noclegowych w dwóch budynkach (Murowaniec i Drewniak). W Drewniaku toalety w pokojach lub w korytarzu (1 toaleta na 2 pokoje, wszystkie łazienki nowe). W Murowańcu  toalety wspólne w korytarzu (niższy koszt noclegu). Latem rozstawimy harcerskie namioty, istnieje możliwość rozbicia własnych namiotów. Do dyspozycji przestronna jadalnia z kuchnią, sale do zajęć, dwie sale kominkowe, harcówka, parking, boisko do siatkówki, kapliczka z niedzielną polową mszą św. (w sezonie), lorneta widokowa, TV, Internet bezprzewodowy, gitara)  W razie pilnych potrzeb wyszukamy połączenie, zarezerwujemy bilet. Na co dzień funkcjonuje u nas także restauracja (nazwa Głodówka nie ma nic wspólnego z tym, co przygotowuje kuchnia ;-))

Zapraszamy na Głodówkę! Jeśli tylko chcecie wypocząć z rodziną albo wybrać się na wędrówkę w najbardziej urokliwe miejsca w okolicy… Jeśli chcecie poczuć się jak u siebie, gdziekolwiek to jest…

Oferujemy pomoc w przeprowadzeniu wycieczek, zorganizowaniu wypraw w góry oraz w organizacji programu pobytu (m.in. występy kapeli góralskiej, ogniska, zabawy taneczne, pokazy i zajęcia wspinaczkowe i linowe, wycieczka do bacówki itd.) Możliwa jest pomoc harcerskich wolontariuszy oraz przeprowadzenie przez nas niektórych zajęć i warsztatów z grupą, głównie z dziećmi i młodzieżą (po wcześniejszym uzgodnieniu). Z naszej oferty często korzystają skauci i goście zagraniczni – m.in. w ramach europejskich programów wolontariackich oraz międzynarodowych wymian młodzieżowych.

Schronisko Głodówka jest własnością Związku Harcerstwa Polskiego.

od 1 grudnia 2021 roku jest zarządzany przez Fundację Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Krakowie, której fundatorem jest Chorągiew Krakowska ZHP.

Na mocy decyzji Marszałka Województwa Małopolskiego nr 90/2022 z dnia 9 listopada 2022 roku, Głodówka – jako obiekt hotelarski – została zaszeregowana jako schronisko.

Informujemy, że nasze Schronisko pobiera opłatę miejscową, zgodnie z uchwałą Rady Gminy Bukowina Tatrzańska. Opłata pobierana jest od osób fizycznych od drugiej doby pobytu (osoby które przyjadą na jedną noc lub grupy zorganizowane opłaty nie uiszczają). Stawka opłaty wynosi 2 zł za dobę hotelową.